Mat Boya Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mat Boya Nedir

Mat Boya Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mat Boya Nedir?;Mat boya su bazlı içeriği sayesinde, kaygan bir yapı içermeyen, en az parlaklığa sahip plastik boya olarak adlandırılan boya çeşididir. Kusurları kapatma açısından oldukça kullanışlıdır ve pigment açısından zengindir. Bu boya çeşidi ışığı yansıtmadığından duvarda ki rahatsız olduğun yerleri en iyi şekilde kapatmak için tercih edilebilirsin. Mat boyalarda boyama hataları çok az görünürdür. Mat duvar boyaları genellikle yatak odası, oturma odası, yemek odası ve tavanlar için uygun bir seçenektir. Ayrıca dar ve gün ışığının fazla vurmadığı alanlarda rahatlıkla kullanabilirsin. Sadece çok fazla parlaklık seviyesi olmadığı için dayanıklılık seviyesi diğer boyalara göre daha az ve bakımı daha zorludur.

Mat boya renkleri seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Evini boyarken duvarlarının rengine karar vermek dekore etmek kadar zor bir süreçtir. Mat boya renklerine karar vermek sana hitap eden rengi bulmak oldukça zordur. Duvar boyanızın rengi evinin büyüklüğüne, gün ışığı almasına, pencerelerin büyüklüğüne ve ev içi aydınlatma özelliklerine göre değişir. Doğru renk seçimi yapmak önem arz etmektedir. Mat duvar boyaların bazıları evinizi enerjik, neşeli, cıvıl cıvıl bazıları ise sakin, dinlendirici gösterebilir. Her oda için değişik bir renk tercihinde bulunabilirsiniz. Yemek odası için duvarını kırmızı, sarı veya turuncu renge boyayabilirsin. İştahı arttırdığı ve enerji verdiği için bu renkleri seçebilirsin. Banyolar diğer odalara göre küçük olduğu için en ideal renkleri açık mavi tonları ya da krem renktir. Yatak odasında siniri azaltan, huzur veren bej, uçuk sarı, beyaz ve kum rengini seçebilirsin. Oturma odası günlük kendimize zaman ayırdığımız ve oldukça vakit geçirdiğimiz huzur alanımız. Bu nedenle rahatlatan renk tonlarını tercih edebilirsin. Bu renklerde uçuk gri, gökyüzü mavisi veya eflatun tonları olabilir. Bu alanlarda mat duvar boyaları kullanmak doğru tercih olacaktır.

Bir cevap bırakın

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now ButtonHızlı Ara . . .