Hangi yüzeye hangi boya kullanılmalıdır?

Hangi yüzeye hangi boya kullanılmalıdır

Hangi yüzeye hangi boya kullanılmalıdır? ;Duvar boyası seçimi yaparken edilmesi gerekli olan bir çok nokta vardır. Yaşam alanınızı hayalinizdeki atmosfere kavuşturmak amacıyla yapmanız gereken en önemli şey her duvara göre duvara özgün renk seçilmelidir. Boya rengi seçerken karar bütünü ile size ait; tarzını en uygununu, iyi yansıtan, en çok beğenilen ya da mobilyalarınızla en uygun rengi seçmekte özgürsünüz. Fakat boya tipin de yanlış bir seçim yapmak paranın ve emeğinin boşa harcanmasına sebep olabilmektedir. Eğer hangi yüzeye hangi boya tipinin uygulanması gerektiğini merak ediyorsanız sitemizde ki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

İç cephede astar şart!

Evin iç cephesini boyamak için kullanılacak olan iç cephe boyaları, çeşitli özelliklerde karşınıza çıkabilir. Duvar boyası seçimini de yaparken bu fonksiyonları dikkate almak gerekmektedir. En çok kullanılacak olan iç cephe boyası; asıl boyanın yüzeye yapışmasını sağlamaktadır ve boyama işleminin ömrünü uzatmakta olan astar boyalardır. Eğer iç cephe duvarlarında herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz, ilk işiniz silikon bazlı astar boya edinmek olmalıdır. Yüzeyin su emiciliğini azaltan astar boyalar, kendinden sonra uygulaması yapılacak boyanın tüketimini azaltmakta olup tasarruf etmenizi sağlar. Duvar boyası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen boya tiplerine öncelik vermeli ve solvent bazlı boya çeşitlerinden uzak durulmalıdır.

ISLAK VE NEMLİ YÜZEYLER İÇİN İDEAL BOYA TİPİ NEDİR?

Duvar boyası seçiminde dikkat edilmesi gereken duvarın yüzey özelliklerine uygun hareket etmek büyük önem arz eder. Neme özel dirençli olmayan boyalar; mutfak ve banyo gibi odalarda kullanılmasından kaçınılmalıdır. Çünkü devamlı su buharına maruz bırakılan standart duvar boyaları kavlama, kabarma ve sökülme gibi sorunlar yaşamanıza sebep olacaktır. Bu yüzden nemli ve buharlı mekanları boyarken ısı tutma neme, özelliğini taşıyor ve rutubete dayanıklı boyaların kullanılması gerekir. Eğer deniz kenarında ya da yıl boyunca yüksek nem ve sıcaklık oranına sahip bir iklimde yaşıyorsanız; rutubete ve nem dayanıklı boyaları evin her odasına uygulanabilir. Duvar boyası seçimi yaparken ihtiyacınız olan tüm boya çeşitlerini Boya malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsin. Boyama sonrası artan boyaları saklayıp sonradan kullanılabilir.

Bir cevap bırakın

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now ButtonHızlı Ara . . .