Dekorasyonda Vintage Ile Retro Farkı

Vintage Ile Retro Farkı

Dekorasyonda Vintage Ile Retro Farkı

Vintage Ile Retro Farkı;Günümüzde çokça tercih edilen vintage ve retro stiller birbiri ile çoğunlukla karıştırılıyor. Modadan, endüstriyel tasarıma her alanda çokça sözü geçen bu iki kavramı ev dekorasyonu için açıklamak istedik.Öncelikle vintage ve retro kelimelerinin anlamlarını sizlere açıklayalım. Retro, Fransızca kökenli bir sözcük olup, ‘geçmişe doğru’ anlamını taşımaktadır. Geçmişte kullanılmış olan bir ürünün yeniden üretilerek kullanılmaya başlanması durumlarında retro ifadesini kullanırız. Vintage kelimesine gelecek olacaksak dilimize İngilizce’den gelmiş bir sözcük olup, Türkçe karşılığı aslında ‘bağbozumu’ olmakla beraberinde, kullanım ifadesi olarak”nostaljik” yani ‘geçmişe ait’ anlamını içerir. Bu sebeple vintage bir ürün geçmişe ait, eski ya da eskitmedir. Retro bir ürün ise geçmişteki tarzı yansıtarak üretilmiş ve yenidir.

İç mimarlık alanında da, yine günümüzün trendleri içerisinde bulunan bu akımlar çokça sevilip tercih ediliyor. Kimisi ruhu olduğunu düşündüğü, yaşanmışlık içeren vintage mobilyaları tercih ederken, kimisi de eski mobilyaları sevmiyor yalnızca tarz olarak eskiyi yansıtan retro mobilyaları kullanıyor.

Vintage Mobilyalar ve DekorasyonVintage mobilyaların özelliklerine göz attığımızda özgün kumaş ve desenlerle karşılaşırız. İşçilik isteyen modeller, ahşap oymalar, el emeği, zarif hatlar göze çarpar. Kadife, deri kumaşlar, ceviz rengi ahşap, krem, kahverengi gibi zamansız renkler, dantel nakışlar, romantik detaylar görürüz. Aksesuarlarda koyu renk ahşap, bakır ve pirinç sıkça karşımıza çıkan malzemelerdir.

Retro Mobilyalar ve Dekorasyon

Retro tarzı dekorasyon özellikle 1950-1980 yılları içerisinde dekorasyonda kullanılan ikonik özellikleri günümüze getiren ve yeniye göre yorumlayan tasarımlardan oluşur. Vintage ürünlere göre daha modern hatlar görebildiğimiz ancak yine geçmişteki tarzı yansıtan ürünlerdir. Retro dekorasyonda canlı ve parlak renkler, damalı desenler, patchwork kumaşlar, çiçekli ve geometrik desenli duvar kağıtları, ceviz rengi ahşap, sert plastik, parlak krom, renkli duvarlar önümüze gelen detaylar içindedir.

‘Geçmiş’le alakası olduğu için çok karıştırılan bu iki kavramı, dekorasyon anlamında bize neler ifade ettiklerini çok daha iyi anlamış olduk. Hangi tarzı sevdiğinizi bu bilgiler beraberinde rahat ve doğru bir şekilde betimleyebilirsiniz.

Değişik bir stili doğru uygulamak için dengeli ve uyumlu bir tasarım yapılmalıdır. Vintage ya da retro tarzın etkilerini evinizde hissetmek istiyorsanız tasarım konusunda profesyonel bir destek alarak hayallerinizdeki dekorasyona ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap bırakın

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now ButtonHızlı Ara . . .