Boya Nasıl Yapılır

Boya Nasıl Yapılır

Boya Nasıl Yapılır;Boya yaparken evin boş olması, etrafın boya olmasını engeller. Ancak eşyalarınız ile yine de yapmak istiyorsanız da ona göre plan yapabilirsiniz. Eşyalarınızı bir köşeye toplayın ve üzerlerini brandayla boya koruma örtüsü ile örtün. Eşyaları topladıktan sonra, zeminleri de Yerleri de yine aynı şekilde zemin koruma brandaları kaplayın. Boyama yapılırken zemine boya damlayabilir.  

Boya yaparken ilk işlemiz astar atmak olmalıdır. Astar, boya ile duvar arasında tampon görevi görmektedir. Su ve nem geçirimini azaltır ve böylece duvarlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar.  

Pencere ve Duvar yapıları

Pencerelerin, duvarlarıntavanların ve kapıların boyanması için farklı tipteki rulo ve fırça türleri kullanmanız daha iyi olacaktır. Son kat boya daha iyi olabilmesi için rulo seçmek çok önemlidir. Boyanın cinsine ve yüzeye göre rulo seçimi yapmanız gerekmekte. Saten ve macun alçı gibi düz yüzeyler de boyanın türüne bakmaksızın saten rulo, sıvalı ve tek türlü yüzeylerde ise plastik boya rulosu tercih edilmelidir. Boyama işleminde diğer önemli bir husus ise yüzey büyüklüğüne göre rulo ve fırça seçimidir.

Alan küçüldükçe daha küçük fırça ve rulo, alan genişledikçe ise paralel olarak daha büyük fırça ve rulo seçimi yapılmalıdır. Boyanması istemediğiniz yerlerin kenar kısımları, tavan duvar bileşim noktaları ince uçlu fırçalarla boyanmalı. Çünkü diğer kısımlara boya taşmasın. Kenarları boyamak için ince uçlu fırça ve kestirme fırçası kullanmalısınız. Diğer bakımdan hatalı bir boyama yapabilirsiniz. Fırça rulosu ve fırçayla duvar ve tavanları boyayabilirsiniz. Rulo fırça ile rahatça boyama yapılabilir. Pencere ve kapılar için de küçük ve ince fırçaları kullanabilirsiniz.  

Boyarkenrulo ve fırça kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Boyama yaparken rahat bir şekilden yapmak istiyorsanız, fırça ve ruloya fazla boya alıp ta etrafa damlatmak istemiyorsanız, mutlaka boya eleği kullanınız. Fırçayı boyaya çok batırmayın; batırdıktan sonra silkeleyin ve fazla boyayı fırçadan atın.  

 

 

Call Now ButtonHızlı Ara . . .